Replica lui Neymar, după calificarea în sferturile Cupei Mondiale: „Nu vreau să mă fac remarcat altfel decât pe teren”

Echipa națională de fotbal a Braziliei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Rusia, după ce a învins Mexicul cu scorul de 2-0, datorită golurilor marcate de Neymar și Firmino.

În presa internațională au apărut mai multe critici la adresa lui Neymar despre care s-a spus că simulează prea des sau că stă prea mult întins pe gazon chiar și în urma celei mai mici atingeri cu adversarul.

Această calificare a venit ca un răspuns al lui Neymar pentru contestatarii săi, răspuns completat de următoarea declarație a starului brazilian:

„Ochoa este un mare portar, dar eu nu abandonez niciodată, sunt brazilian. Este un gol de percepţie, de voinţă, m-am smuls dintre ei şi am trimis mingea în poartă. În privinţa criticilor la adresa mea, cred că nu sunt decât o tentativă în plus de a mă destabiliza.

Nu-mi pasă de critici, iar de cele din presă nici atât nu mă ocup. Eu nu am vorbit cu presa la ultimele două meciuri, întrucât nu vreau polemici, prea multă lume se inflamează. Nu vreau să mă fac remarcat altfel decât pe teren, pentru că sunt un jucător”, a declarat Neymar, după victoria cu Mexic.