Ana Bogdan a pierdut dramatic în primul tur la Wimbledon

Ana Bogdan a fost prima reprezentată a țării noastre care a jucat marți la Wimbledon, în turul I.

Românca, locul 59 WTA, a pierdut dramatic disputa cu spaniola Lara Arruabarrena, locul 88 WTA, scor 1-6, 6-3, 6-8, după două ore de joc.

Primul set a fost unul dezastruos pentru Ana Bogdan. Românca a servit slab, cedând două game-uri de serviciu și reușind să câștige doar un game. Ana a greșit mult, a returnat slab și i-a permis adversarei să controleze schimburile.

În al doilea set, românca și-a ridicat nivelul jocului. Deși a pierdut primul game în care a servit, a revenit în joc și a făcut două break-uri, grație unei prestații mai bune și a unor lovituri foarte precise.

Actul decisiv a fost unul dramatic. Ana Bogdan a condus cu 2-0, dar a fost egalată rapidă. La 4-4, după un game lung, Ana a mai reușit un break, dar în game-ul următor a ratat șansa de a închide meciul. Setul trei a ajuns în prelungiri, iar la 7-6, Arrubarrena a fost agresivă, a forțat forțat și a mai făcut un break, câștigând meciul.