Cîrstea, Dulgheru și Buzărnescu s-au calificat în turul secund la Wimbledon! Begu, eliminată de o jucătoare de pe locul 204!

UPDATE / Mihaela Buzărnescu este a treia româncă ce se califică în turul secund la Wimbledon, după ce a învins-o pe Sabalenka cu scorul de 6-7, 6-1, 6-4, după aproximativ două ore de joc.

UPDATE / Gabriela Ruse a avut o prestațe bună în setul secund și a dus meciul în decisiv, dar nu a reușit să treacă de Agnieszka Radwanska. Românca a pierdut cu scorul de 6-3, 4-6, 5-7, după două ore și 42 de minute de joc.

UPDATE / Irina Begu a fost învinsă în minimum de seturi de Swan (204 WTA) cu scorul de 6-2, 6-2, după doar 57 de minute de joc. Astfel, Begu părăsește competiția încă din runda inaugurală.

UPDATE / Alexandra Dulgheru și-a doborât și ea adversara, pe Kristyna Pliskova, cu scorul de 6-4, 1-6, 6-2, după o oră și 45 de minute de joc și este a doua românca ce accede în turul secund la Wimbledon.

UPDATE / Sorana Cîrstea a învins-o pe Magdalena Rybarikova, cu scorul de 7-5, 6-3, după o oră și jumătate de joc și s-a calificat în turul secund la Wimbledon!

Știrea inițială

România începe ediția din acest an de la Wimbledon cu 8 sportive pe tabloul principal, record în istoria tenisului din țara noastră. Dintre acestea, cinci sportive vor intra în competiție luni.

Sorana Cîrstea (47 WTA) va juca cu slovaca Magdalena Rybarikova (19 WTA), în primul meci de pe terenul 11, de la ora 13:30.

Alexandra Dulgheru (126 WTA) o va înfrunta pe Kristyna Pliskova (78 WTA), în primul meci al zilei de pe terenul 6. Partida începe tot la ora 13:30.

Irina Begu (36 WTA) va juca împotriva jucătoarei britanice Katie Swan (204 WTA). Partida este a treia a zilei de pe terenul 14 și începe în jurul orei 17:30. Irina ar putea juca în turul secund cu ”Miki” Buzărnescu, dacă ambele se impun în primul tur.

Mihaela Buzărnescu (28 WTA) se va duela cu bielorusa Aryna Sabalenka (45 WTA). Înfruntarea este ultima a zilei de pe terenul 16 și va începe în jurul orei 19:00.

Aflată la prima participare din carieră pe tabloul principal al turneului de Mare Șlem, Gabriela Ruse (197 WTA) o va înfrunta pe poloneza Agnieszka Radwanska, 30 WTA, finalistă la Wimbledon în 2012. Meciul va începe după ora 19:00.

Simona Halep (1 WTA), Ana Bogdan (59 WTA) și Monica Niculescu  61 WTA) vor evolua marți, la fel ca Marius Copil.

Etichetat cu: , , , , , , , , , ,