Franța îl trimite acasă pe Messi, după un meci nebun cu Mbappe în prim-plan!

Echipa națională de fotbal a Franței este prima sfertfinalistă de la Campionatul Mondial din Rusia. Francezii au trecut de Argentina lui Messi cu scorul de 4-3, după un meci nebun.

Griezmann a deschis scorul din penalty în minutul 13, iar Di Maria a restabilit egalitatea în minutul 41 și a închis prima repriză la scorul de 1-1.

În partea secundă a jocului, Messi i-a pasat decisiv lui Mercado și Argentina a preluat conducerea pe tabelă, dar nu pentru mult timp. Franța a egalat prin Pavard în minutul 57 și jucătorii lui Deschamps au început să se dezlănțuie.

Mbappe a reușit dubla în minutele 64, respectiv 68, iar intrarea lui Aguero în teren s-a făcut simțită în cel de-al treilea minut al prelungirilor, când a finalizat perfect pasa oferită de Messi. Pe final, argentinienii au fost la un pas să marcheze și să ducă meciul în prelungiri, dar scorul a rămas același.

Astfel, Franța a câștigat cu scorul de 4-3 și s-a calificat în sferturile de finală ale competiției găzduite de Rusia, iar în următoarea fază competițională va întâlni câștigătoarea meciului dintre Uruguay și Portugalia.