Tite este mulțumit după calificarea Braziliei în optimi: „Echipa noastră devine din ce în ce mai puternică meci după meci!”

Cvintupla campioană mondială Brazilia a câştigat Grupa E de la Cupa Mondială și s-a calificat în optimi, după succesul cu Serbia, scor 2-0.

Selecţionerul Tite a remarcat că Selecao devine mai puternică meci după meci și s-a ferit să vorbească despre șansele sud-americanilor de a câștiga trofeul suprem.

„Această echipă a creat mari aşteptări pentru că a nivelat adversarii în preliminariile Cupei Mondiale şi în timpul amicalelor, dar Cupa Mondială este un start nou, cu un ciclu nou. A fost o evoluţie bună, iar asemenea meciuri îţi dau încredere. Trebuie să crezi în procesul de construcţie a acestei echipe. Avem o echipă care suportă din punct de vedere mental presiunea, care are soluţii de rezervă în momentele importante.

Marcelo s-a accidentat după câteva minute, dar avem o echipă puternică. Dacă nu erau bine pregătiţi toţi jucătorii, cu siguranţă nu am fi avut acest randament. Asta ne face favoriţi? Noi nu trăim din aşteptări, noi trăim din realităţi. Pronosticurile nu sunt pentru noi. Ceea ce contează este că echipa noastră devine din ce în ce mai puternică meci după meci şi progresează”, a declarat Tite, după jocul cu Serbia.

Brazilia a câştigat grupa şi va juca în optimi cu selecţionata Mexicului, clasată pe locul secund în Grupa F, în timp ce Elveţia va înfrunta câştigătoarea Grupei E, Suedia.

Etichetat cu: , , , , , ,
Postat în FOTBAL EXTERN, MONDIAL 2018

Comenteeeezi?!!

Comentati exclusiv pe SPTFM.ro...

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1Dinamo Bucuresti311
2AFC Hermannstadt311
3Astra Giurgiu311
4Dunarea Calarasi311
5CFR Cluj110
6FC Botosani110
7Concordia Chiajna000
8Gaz Metan Medias000
9Poli Iasi000
10U Craiova 1948000
11FC Voluntari01-1
12FC Viitorul01-1
13FCSB01-1
14Sepsi Sfantu Gheorghe01-1