Mihaela Buzărnescu s-a oprit în semifinalele turneului de la Birmingham

Mihaela Buzărnescu, locul 30 WTA, a fost învinsă de Petra Kvitova, locul 8 WTA, în semifinalele turneului de la Birmingham, scor 3-6, 2-6, după o oră și 14 minute de joc.

Cehoaica a dominat meciul cu sportiva noastră, care a greșit mult și nu s-a putut ridica la nivelul adversarei sale. În primul set, Kvitova a început tare și a condus cu 5-2 după două break-uri. Buzărnescu a recuperat un game, dar cehoaica nu a avut probleme în a închide setul.

În setul doi, jocul s-a desfășurat în aceeași manieră. Kvitova a dominat autoritar, a servit excelent și a controlat punctele. În actul secund, cehoaica a făcut două break-uri, suficiente pentru a-și asigura calificarea în finală, unde va juca împotriva Magdalenei Rybarikova.