Mihaela Buzărnescu o învinge pe Elina Svitolina și se califică în semifinalele turneului de la Birmingham!

Mihaela Buzărnescu s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului WTA pe iarbă de la Birmingham după ce a învins-o în sferturi pe a doua favorită, ucraineanca Elina Svitolina, cu 6-3, 6-2.

Buzărnescu, locul 30 WTA, obţine a doua ei victorie în această lună în faţa ucrainencei, locul 5 WTA, după ce pe 1 iunie o învingea cu 6-3, 7-5 în turul al treilea la Roland Garros.

Românca de 30 de ani a câştigat după o oră şi 12 minute, având 3 aşi, faţă de 2 ai adversarei, care a făcut şi 4 duble greşeli. Buzărnescu nu a pierdut niciodată serviciul, salvând trei mingi de break.

Turneului de la Birmingham este dotat cu premii în valoare de 846.000 dolari, iar Buzărnescu şi-a asigurat un cec de 46.345 dolari şi 185 de puncte WTA. În penultimul act, sportiva noastră o va înfrunta pe cehoaica Petra Kvitova, a patra favorită, care a dispus în sferturi de germanca Julia Goerges, scor 6-1, 6-4.