Mihaela Buzărnescu s-a calificat în optimile turneului de la Nottingham

Mihaela Buzărnescu, numărul 30 WTA, a început cu dreptul sezonul pe iarbă cu o calificare în optimile turneului de la Nottingham, după ce a învins-o în primul tur pe Veronica Cepede, din Paraguay, locul 120 WTA.

Buzărnescu s-a impus în trei seturi, scor 6-2, 3-6, 7-6 (5), la capătul unui meci care a durat două ore și 8 minute.

Jucătoarea noastră a început entuziasmant meciul și a defilat în primul set, câștigat după doar 26 de minute, scor 6-2. Buzărnescu nu a mai menținut însă același ritm și în setul secund, pe care, după un schimb de break-uri, l-a pierdut cu 3-6. Decisivul a fost extrem de echilibrat. Cele două și-au făcut de fiecare dată serviciul, iar soarta partidei s-a scris în tie-break, pe care Miki l-a câștigat la limită, 7-5.

Buzărnescu, favorită 5 la Nottingham, va juca miercuri în optimi în compania americancei Irina Falconi, locul 152 WTA.