Sebastian Vettel a câștigat Marele Premiu al Canadei și este noul lider în Formula 1!

Marele Premiu al Canadei a fost câştigat, duminică, de Sebastian Vettel, la capătul unei curse ireproșabile pentru pilotul de la Ferrari. Vettel a condus pe toată durata celor 70 de tururi şi a urcat pe primul loc în clasamentul piloţilor, după şapte etape disputate până acum.

Ferrari a avut nevoie de 14 ani pentru a se impune din nou în Canada. Sebastian Vettel a reuşit să câştige Marele Premiu de la Montreal, în timp ce podiumul a fost completat de Bottas şi Verstappen. Lewis Hamilton, cel care a şi contestat deciziile echipei sale, a terminat pe poziţia a 5-a.

Aceasta a fost a 50-a victorie din carieră a lui Vettel, a doua la Montreal şi a treia în acest an.

Australianul Daniel Ricciardo de la Red Bull a trecut linia de sosire al patrulea, înaintea britanicului Lewis Hamilton de la Mercedes, clasat al cincilea şi a finlandezului Kimi Raikkonen de la Ferrari, al şaselea.

Pe locurile 7-10 s-au clasat în ordine germanul Nico Hulkenberg, spaniolul Carlos Sainz jr, ambii de la Renault, francezul Esteban Ocon de la Force India şi Charles Leclerc din Monaco, de la Sauber.

În urma acestor rezultate, Vettel a revenit în fruntea clasamentului piloţilor, cu 121 de puncte. Hamilton este pe locul 2, cu 120 de puncte.

Următoarea cursă va avea loc pe 24 iunie, în Franţa, pe Circuitul Paul Ricard din Le Castellet, lângă Marsilia. Grand Prix-ul francez revine în calendarul F1 după zece ani.