Dănuț Lupu, adversarul Academiei Rapid în barajul de promovare în Liga a III-a!

Adversarul Academiei Rapid pentru barajul de promovare în Liga a III-a este AS Singureni, care a câștigat play-off-ul Ligii a IV-a Giurgiu.

AS Singureni s-a impus cu 3-1 împotriva celor de la Argeșul Mihăilești, într-un meci disputat pe teren neutru, duminică, la Bolintin Deal, și a câștigat Liga a IV-a din zona Giurgiu.

Golurile victoriei au marcate de Ilie, în minutele 12 și 16, și de Sorin Niculescu, în minutul 83. Dănuț Lupu, fost jucător la Rapid, este antrenorul echipei din Singureni. Deși a jucat acum doi ani la echipa giurgiuveană, acesta nu a mai evoluat pentru Singureni, ci a stat pe bancă și le-a dat sfaturi jucătorilor.

În privința barajului cu giuleștenii, Lupu a anunțat în glumă că ar putea juca și el, dar cu o singură condiție: „O să joc și eu pe Giulești, dacă joacă și finul meu Constantin Schumacher. Eu îmi doresc ca Rapidul să promoveze, dar, din punctul meu de vedere, ăsta nu e Rapid. N-are palmares, n-are nimic”.

La meci a asistat și antrenorul Academiei Rapid, Constantin Schumacher, pentru a analiza viitoarea adversară. Acesta a venit însoțit de secundul Iosif Mihai.

Lupta pentru promovarea în Liga a III-a  se va decide într-o dublă manșă. Partida tur se va juca sâmbătă, 16 iunie, la Giurgiu, pe terenul Astrei, întrucât cei de la Singureni au considerat că terenul lor nu este unul de calitate. Returul este programat o săptămână mai târziu, la 23 iunie, pe Stadionul Giulești.

Etichetat cu: , , , , , , , , ,