Academia Rapid o doboară pe CSA Steaua și în Cupa României! Al doilea trofeu pentru giuleșteni, în acest sezon!

UPDATE 90+3 / Final de meci în „Ștefan cel Mare”! Academia Rapid câștigă al doilea trofeu din acest sezon, Cupa României, faza pe București, în defavoarea marii rivale, CSA Steaua!

UPDATE min. 74 / Steaua marchează golul de onoare prin Eduard Radu. Rapid – Steaua 3-1!

UPDATE  min. 66 / Schimbare la Steaua: iese Predescu, intră Grigore.

UPDATE min. 61 / Jitaru vede cartonașul galben.

UPDATE min. 59 / Stancu primește cartonașul galben.

UPDATE min. 56 / Marian Vlada reușește „dubla” și duce scorul la 3-0 în favoarea rapidiștilor!

UPDATE min. 45+2 / Daniel Niculae majorează diferența chiar înainte de pauză, cu un șut din fața porții lui Iancu. Academia Rapid – Steaua 2-0!

UPDATE min. 42 / Răsdan vede cartonașul galben.

UPDATE min. 40 / Prima schimbare la CSA Steaua: iese Vâlcea, intră Sitaru.

UPDATE min. 23 / Turbatu îl ține din spate pe Niculae și vede cartonașul galben.

UPDATE min. 14 / Portarul rapidiștilor vede cartonașul galben.

UPDATE min. 1 / Marian Vlada deschide scorul încă din primul minut al întâlnirii! Rapid – Steaua 1-0!

UPDATE min. 1 / Începe meciul dintre CSA Steaua și Academia Rapid! Giuleștenii au lovitura de start.

Rapid: Ignat – Voicu, Iacob, Maftei, Stancu – Grigore, Duriţă, Lădaru, Goge – Vlada, D. Niculae

Steaua: Iancu – Pădureţ, Lolescu, Radu – Jitaru, Răsdan, Vâlcea, Turbatu – Camara, Bâtfoi, Predescu

Știrea inițială

CSA Steaua și Academia Rapid se vor duela din nou, de această dată în finala Cupei României, faza pe București. Meciul se va juca duminică, de la ora 20:00, pe Stadionul din „Ștefan cel Mare”.

După ce giuleștenii s-au impus în finala play-off-ului Ligii a IV-a în fața steliștilor, aceștia din urmă au o revanșă de luat și speră să le aducă fanilor primul trofeu de la reînființare.

Cele două rivale se întâlnesc pentru a patra oară în acest sezon. Rapidiștii au câștigat două dintre aceste întâlniri, iar o a treia s-a încheiat la egalitate.

Jucătorii lui Constantin Schumacher sunt cu gândul și la dubla manșă de baraj pe care o vor disputa contra campioanei județului Giugiu, în vederea promovării în Liga a III-a, pe 16 și 23 iunie.