Washington Capitals cucerește în premieră Cupa Stanley!

Echipa de hochei pe gheață Washington Capitals, fondată în 1974, a reușit să câștige pentru prima oară Cupa Stanley, după 4-1 cu Vegas Golden Knight. Succes pe care și-l putea apropia în urmă cu un deceniu, când a pierdut cu 0-4 în fața celor de la Detroit Red Wings.

După un debut neconvingător, 4-6 pe terenul adversarei, formația din Washington s-a impus în următoarele partide, 3-2, 3-1, 6-2 și 4-3. Meciul care avea să-i aducă titlul a fost decis de Eller, cu 7,37 minute înainte de final. Scorul a evoluat astfel: 1-0 pentru Washington, gol Vrana, minutul 26, 1-1, Schmidt, 29,40, 2-1, Ovecikin, 30,14, 2-2, Perron, 32,56, 2-3, Smith, 39,31, 3-3, Pelly, 50,00, 4-3, Eller, 52,23.

Noua campioană s-a calificat în finală după ocuparea primului loc în Divizia Metropolitană, echipa din orașul celebrelor cazinouri impunându-se în Divizia Pacific.