Simona Halep o învinge pe Sloane Stephens și câștigă turneul de la Roland Garros, primul Grand Slam din carieră!

UPDATE 18:14 / Simona Halep câștigă turneul de la Roland Garros! Românca face un set decisiv impecabil și câștigă meciul cu Sloane Stephens cu 3-6, 6-4, 6-1, după două ore și două minute de joc!

UPDATE 17:36 / Simona Halep egalează situația la seturi, după 6-4 în actul secund.

UPDATE 16:53 / Din păcate, americanca își adjudecă primul set cu 6-3, în 41 de minute.

UPDATE 16:12 / Începe finala de la Roland Garros, între Simona Halep și Sloane Stephens!

Simona Halep, numărul 1 mondial, a ajuns la meciul cel mai important al carierei! Românca o va întâlni sâmbătă, în finala turneului de la Roland Garros, pe jucătoarea americană Sloane Stephens, ocupanta locului 10 WTA.

Partida programată pe arena Philippe Chatrier va începe după ora 16:00, iar momentele importante pot fi urmărite și pe site-ul nostru, www.SPTFM.ro.

Românca de 26 de ani s-a calificat în ultimul act al turneului de Grand Slam din capitala Franței după ce a trecut în semifinale de jucătoarea spaniolă Garbine Muguruza, numărul 3 WTA, cu scorul de 6-1, 6-4, în timp ce Sloane Stephens, 25 ani, a învins-o pe compatrioata sa Madison Keys, locul 13 WTA, cu scorul de 6-4, 6-4.

5-2 este raportul meciurilor dintre Halep și Stephens, în favoarea jucătoarei noastre. Ultima dispută directă a avut loc vara trecută, în semifinalele de la Cincinnati, Simona Halep impunându-se într-o manieră autoritară, 6-2, 6-1.

Pe zgură, cele două s-au întâlnit de două ori, ambele meciuri fiind câștigate în două seturi de Halep, în 2012 și în 2014. De altfel, americanca nu a reușit să o învingă niciodată pe jucătoarea noastră în ultimii patru ani.

Simona Halep va bifa sâmbătă a treia finală la Roland Garros. Anul trecut a fost învinsă de Jelena Ostapenko, cu 6-4, 4-6, 3-6, iar în 2014 a pierdut în fața Mariei Șarapova, scor 4-6, 7-6, 4-6. De asemenea, jucătoarea noastră a mai disputat chiar în acest an o finală de Grand Slam, la Australian Open, unde a fost depășită de Caroline Wozniacki, scor 6-7, 6-3, 4-6.

De cealaltă parte, Sloane Stephens este campioana en-titre de la US Open, acolo unde a învins-o în 2017 pe Madison Keys, scor 6-3, 6-0.

Etichetat cu: , , , , , , , , ,