Simona, încrezătoare după calificarea în cea de-a treia finală la Roland Garros: „Este o mare oportunitate pentru mine! Voi încerca să joc mai bine decât anul trecut”

Simona Halep a învins-o pe Garbine Muguruza, scor 6-1, 6-4, și s-a calificat într-o nouă finală de Grand Slam! Va fi a patra din carieră și a treia la Roland Garros. Mai mult, în urma victoriei în fața jucătoarei din Spania, românca și-a păstrat locul 1 în ierarhia mondială.

Liderul WTA a dezvăluit imediat după finalul partidei care a fost planul prin care nu i-a dat multe șanse Garbinei Muguruza.

„Știam că trebuie să fiu agresivă și să joc rapid. Totul a decurs foarte bine pentru mine, am fost puternică pe picioare și în plan mental. Loviturile mele au fost unele puternice și am avut încredere că pot juca așa din primul minut până în ultimul al meciului.

În setul doi, după ce ea a făcut break-ul știam că trebuie să rămân în joc. Am avut încredere după primul set că aveam meciul în mână și nu am renunțat. Am luptat pentru fiecare minge și am crezut în fiecare lovitură. Din această cauză cred că am reușit să câștig în două seturi”, a declarat Halep imediat după finalul meciului.

Jucătoarea noastră va juca sâmbătă împotriva învingătoarei dintre Madison Keys și Sloane Stephens. Va fi a treia finală la Roland Garros pentru Halep, după cele pierdute în 2014 și 2017, cu Șarapova și Ostapenko.

„Este o mare oportunitate pentru mine să joc din nou în finală. Voi încerca să joc mai bine ca în finala de anul trecut și să mă bucur mai mult decât anul trecut și să dau tot ce am mai bun. Apoi vom vedea ce se întâmplă”, a mai spus Simona Halep.

Etichetat cu: , , , , , , , ,