Simona Halep s-a calificat în optimi la Roland Garros! Cu cine se va duela

UPDATE 19:13 / Liderul mondial s-a calificat în optimile turneului de la Roland Garros, după ce a învins-o pe Andreea Petkovic cu scorul de 7-5, 6-0, după o oră și jumătate de joc. În următoarea fază competițională se va duela cu Elise Mertens.

UPDATE 18:41 / Simona Halep câștigă primul set cu scorul de 7-5, după 56 de minute de joc!

UPDATE 17:45 / Începe meciul dintre Simona Halep și Andrea Petkovic!

Simona Halep va disputa sâmbătă, meciul din cel de-al treilea tur al turneului de la Roland Garros, împotriva sportivei germane Andrea Petkovic, ocupanta locului 107 WTA.

Partida se va juca nu mai devreme de ora 15:30, iar fazele importante pot fi urmărite și pe site-ul nostru, www.SPTFM.ro.

Halep a trecut în turul secund de Taylor Townsend, locul 72 WTA, scor 6-3, 6-1, în timp ce Petkovic a învins-o pe Bethanie Mattek-Sands, locul 202 WTA, cu scorul de 6-0, 7-6.

„Mă aştept la un meci greu, deoarece returnează tot şi joacă plat. Aşa că va fi un meci dificil. Luptă până la sfârşit şi nu renunţă nicio clipă. Dar şi eu voi face la fel”, a mărturisit Simona înaintea acestei întâlniri.