Golden State Warriors câștigă în prelungiri prima bătălie din finala NBA!

Golden State Warriors a avut nevoie de prelungiri pentru a se impune în primul meci al finalei NBA, 124-114 contra lui Cleveland Cavaliers, deși vedeta oaspeților, LeBron James, a făcut un meci mare.

LeBron a devenit astfel al şaselea jucător care reuşeşte peste 50 de puncte într-o finală NBA, însă e pentru prima dată când echipa care a beneficiat de acest aport nu a reuşit să câştige meciul respectiv.

A patra finală consecutivă dintre Warriors și Cavaliers a debutat la Oakland cu un joc extrem de echilibrat. Campioana en titre a găsit cu greu soluții pentru a-l bloca pe LeBron James, care a prins o seară fantastică, 51 de puncte, 8 recuperări și 8 pase decisive. Cleveland s-a desprins în prima repriză și la 11 puncte, însă la pauză s-a intrat la egalitate. Jocul lui Golden State în repriza secundă nu a mai strălucit ca în ultimele două meciuri cu Houston.

După terminarea timpului regulamentar (48 de minute), scorul a fost egal, 107-107 (29-30, 27-26, 28-22, 23-29). În prelungiri, „Cavalerii” au cedat fizic și n-au mai făcut față ritmului. Thompson și Livingston, ambii cu câte 6 puncte în overtime, au risipit șansele unei mari surprize.