Simona Halep s-a calificat în turul secund al turneului de la Roland Garros!

UPDATE / Simona Halep câștigă meciul cu scorul de 2-6, 6-1, 6-1 și se califică în turul secund al turneului de la Roland Garros, după o ora și 27 de minute de joc.

UPDATE / Simona Halep s-a răzbunat și a condus cu 5-0 în setul secund, iar la final a câștigat cu 6-1. Urmează setul decisiv.

UPDATE / După un început de meci foarte slab al Simonei, în care a fost condusă cu 5-0, românca a încercat să revină și a dus scorul la 5-2, dar americanca a câștigat ultimul game și poate reuși surpriza de a elimina liderul mondial încă din primul tur.

UPDATE / Începe meciul dintre Simona Halep și Alison Riske din primul tur al turneului de la Roland Garros!

UPDATE / WTA Insider a anunţat că partida Simonei Halep contra lui Alison Riske, care ar fi trebuit să fie ultima a zilei de marți pe terenul Philippe Chatrier, a fost amânată pentru miercuri de la ora 12:00. Programul zilei a fost decalat din cauza ploii de la prânz, care a întrerupt şi partida Soranei Cîrstea cu Daria Gavrilova.

Știrea inițială

Numărul 1 mondial, românca Simona Halep, își începe marți seara aventura la Roland Garros. În primul tur al turneului din capitala Franței, Simona o întâlnește pe americanca Alison Riske, numărul 83 WTA.

Meciul este programat să înceapă în jurul orei 20:00, însă din cauza ploii organizatorii iau în calcul mutarea partidei fie pe arena secundară, Suzanne Lenglenm, sau chiar pe Court 1.

Simona Halep și Alison Riske s-au mai întâlnit de două ori până în prezent, iar sportiva noastră a câștigat ambele confruntări. În 2015, Halep a învins-o pe Riske în cadrul turneului de la Roma, în două seturi, iar în 2017 a învins-o în primul tur la Beijing, când americanca a reușit să îi ia un set.

Etichetat cu: , , , , , , , ,