Ana Bogdan se califică în turul doi la Roland Garros, unde o așteaptă un nume „greu”!

Ana Bogdan, numărul 66 WTA, a învins-o pe cehoaica Markete Vondrousova, locul 94 WTA, scor 6-3, 1-6, 6-4, după aproape două ore de joc și s-a calificat în turul secund de la Roland Garros.

Sportiva noastră pornea din postură de outsider în duelul cu noua senzație a tenisului din Cehia, în vârstă de numai 18 ani. Ana Bogdan a început excelent, a servit impecabil în primul set, fără să îi acorde vreo șansă de break adversarei.

Marketa Vondrousova și-a ridicat vizibil nivelul jocului în actul secund. Pe fondul unor greșeli neforțate ale Anei, cehoaica s-a impus lejer, scor 6-1, în doar 38 de minute.

Setul decisiv a fost mult mai echilibrat. Ana s-a distanțat rapid la 4-1, însă Marketa nu a cedat. A egalat la 4 și a beneficiat de nu mai puțin de 4 mingi de break în game-ul 9. Românca a rezistat cu brio și a obținut avantajul necesar victoriei. După o oră și 55 de minute, Ana Bogdan a închis jocul, scor 6-3, 1-6, 6-4.

Ana Bogdan o va înfrunta în turul secund pe nemțoaica Angelique Kerber, numărul 12 WTA.

Etichetat cu: , , , , , , , , ,