Montpellier, noua regină a Europei la handbal masculin! Nantes nu a rezistat în finala de la Koln

Montpellier a câştigat duminică Liga Campionilor la handbal masculin, după ce a învins-o pe HBC Nantes cu 32-26 (16-13), la capătul finalei disputate la Koln.

După 16-13 la pauză, cei de la Nantes au reușit să egaleze, însă Montpellier a revenit rapid la controlul partidei. Fabregas și Simonet au terminat meciul cu procentaj aproape perfect, câte 6 goluri din 7 aruncări, și au fost cei mai buni oameni ai noii campioane.

Montpellier a câştigat pentru a doua oară în istorie Liga Campionilor, la 15 ani distanţă de la primul succes. Patrice Canayer, antrenorul campioanei Europei, rezistă pe banca tehnică de 24 de ani.

Nantes a fost în preajma echipelor Vardar Skopje şi FC Barcelona în grupe, nu a avut emoţii în fazele eliminatorii, iar în turneul Final Four a probat că îşi merită locul înultimul act după ce a învins principala favorită, PSG.

Montpellier a avut un parcurs şi mai spectaculos. A plecat din grupele secundare, acelaşi eşalon valoric cu Dinamo Bucureşti, dar şi-a construit acest succes pas cu pas. În etapele eliminatorii, echipa lui Patrice Canayer a eliminat pe rând FC Barcelona, Flensburg şi Vardar Skopje.