Dinamo U19 câștigă la penalty-uri Cupa României! Rivala FCSB, îngenuncheată pe Arena Națională

Deși în Liga I Dinamo se zbate în mediocritate, nereușind să prindă play-off-ul, viitorul grupării din Ștefan cel Mare pare mult mai luminos.

Cu două ore înaintea debutului finalei Cupei României dintre Hermannstadt și CS U Craiova, tot pe Arena Națională echipa U19 a lui Dinamo a câștigat Cupa României la juniori.

La capătul unei finale absolut dramatice împotriva rivalei FCSB, „câinii” cei mici s-au impus cu 10-9 după executarea loviturilor de departajare, după 1-1 în timpul regulamentar.

Alb-roșiii au început extrem de bine partida, sufocându-i pe cei de la FCSB în primele 25 de minute. Roș-albaștrii au echilibrat însă meciul și au reușit să deschidă scorul în minutul 37, prin Marian Botezatu. Acesta a înscris cu un voleu din interiorul careului, venit după un forcing prenungit al echipei sale.

Dinamo și-a revenit în repriza secundă, „câinii” începând să atace furibund încă din primele minute. După un penalty clar refuzat dinamoviștilor în minutul 49, Robert Moldoveanu a egalat în minutul 60. Vârful promovat la prima echipă de Florin Bratu a înscris cu sânge rece după ce fusese angajat excelent de Ricardo Grigore.

S-a terminat 1-1, trecându-se direct la executarea loviturilor de departajare, unde am avut parte de o serie absolut dramatică. Au transformat penalty-uri primii 18 executanți! Cel care a clacat a fost stelistul Ștefan Cană, iar Dinamo a tranșat finala după ce Alin Lazăr a înscris penalty-ul decisiv.

Dinamo, care peste o săptămână va juca și finala campionatului, cu Viitorul, își trece astfel în palmares încă un trofeu la juniori.

Etichetat cu: , , , , , , , ,