Finală inedită în Liga masculină a Campionilor!

Deși porneau ca principale favorite, Vardar Skopje, deținătoarea trofeului și Paris Saint Germain, echipa cu cel mai bogat buget, au pierdut semifinalele Ligii Campionilor cu HBC Nantes, respectv Montpellier Aglomeration Handball. Desfășurate în sala cu 20.000 de locuri din Koln.

Debutanta din Nantes, antrenată de Thierry Anti, care o pregătește de 24 de ani, s-a impus cu 32-28, după ce la pauză conducea cu 17-14. Outsiderii au avut la un moment dat șase goluri avans, 20-14, francezii reușind să restabilească egalitatea la 28, când mai erau trei minute de joc, beneficiind și de doi jucători în plus. Nu numai că n-au reușit să se desprindă, dar au primit patru goluri! Macedoneanul Kiril Lazarov, de la învingători, a fost principalul marcator, cu opt reușite, primind și laurii oferiți golgeterului competiției, cu 59 de goluri. Germanul Dominik Klein va evolua în a șaptea finală din carieră.

Montpellier, cu portarul Dumoulin în mare formă, a condus pe întreg parcursul partidei cu Paris Saint Germain, pe care a câștigat-o până la urmă cu 28-27 (14-11). Formația pregătită de Raul Gonzalez va juca finala după o pauză de 15 ani.

Meciurile pentru medalii vor avea loc duminică după-amiază.