Sorana Cîrstea a abandonat în sferturile de finală de la Nurnberg

Sorana Cîrstea, locul 45 WTA, a disputat vineri, meciul din sferturile de finală ale turneului de la Nurnberg, împotriva americancei Alison Riske, ocupantă a locului 105 WTA.

După ce a câștigat categoric primul set, scor 6-2, românca nu a mai dat același randament și în setul al doilea, iar în setul decisiv s-a simțit nevoită să abandoneze, la scorul de 6-2, 5-7, 0-1, din cauza unei accidentări la coapsa stângă. Aproximativ două ore a durat întâlnirea dintre cele două sportive.

Pentru participarea în faza sferturilor de finală ale competiției din Germania, Sorana Cîrstea va fi recompensată cu un premiu în valoare de 4.980 de euro şi 60 de puncte în clasamentul WTA.

Ar urma ca Sorana Cîrstea să debuteze în primul tur al turneului de la Roland Garros, împotriva Dariei Gavrilova, locul 24 WTA, dar rămâne de văzut dacă sportiva noastră va fi aptă de joc.