Mihaela Buzărnescu pierde în semifinalele turneului de la Strasbourg, deși a avut meciul în mână!

Mihaela Buzărnescu, numărul 32 WTA, a fost eliminată în semifinalele turneului de la Strasbourg, scor 6-2, 6-7, 1-6, de slovaca Dominika Cibulkova, locul 36 WTA, după 2 ore și 14 minute de joc.

Românca de 30 de ani  a intrat extrem de hotărâtă în meci, fără să țină cont de istoricul slovacei, câștigătoare la Turneul Campionilor în 2016 și fostă finalistă la Australian Open. Puternică la serviciu, Buzărnescu a fost ajutată în primul set și de retur. A fost 6-2 după 32 de minute, iar finala părea tot mai aproape.

În setul doi, Buzărnescu a condus cu 5-3, a servit la 5-4 pentru a închide meciul, dar nu a putut face față presiunii impuse de Cibulkova, care a egalat la 5. Jucătoarea din Slovacia a presat în permanență, iar Buzărnescu a dus cu greu setul în tie-break. Unde a condus din nou, 5-3, după o serie de lovituri explozive. Cibulkova nu s-a predat, a revenit incredibil și nu a mai pierdut niciun punct până la final, trimițând meciul în decisiv.

Ultimul set a fost unul fără istoric. Loviturile devastatoare de forehand ale jucătoarei din Slovacia au tranșat setul în doar 34 de minute.