Încă un meci senzațional reușit de Mihaela Buzărnescu! Românca s-a calificat în optimi la Strasbourg!

Mihaela Buzărnescu (33 WTA) a disputat duminică, meciul din șaisprezecimile turneului WTA de la Strasbourg, împotriva polonezei Magda Linette, ocupantă a locului 68 în ierarhia mondială.

Românca a început mai greu partida, dar a reușit să își învingă adversara cu scorul de 4-6, 7-6, 6-3, după două și 50 de minute de joc și s-a calificat în optimile competiției din Franța.

În setul al treilea, Buzărnescu a fost condusă cu scorul de 3-1, dar nu i-a mai oferit nicio șansă adversarei sale și a dus setul la 6-3 în favoarea ei.

În următoarea fază competițională, Mihaela Buzărnescu se va duela cu învingătoarea meciului dintre Andrea Gamiz (locul 252 WTA) și Elena Rybakina (locul 221 WTA).