Fuchse Berlin cucerește a doua oară Cupa EHF! Mihai Popescu, cel mai bun portar al final four-ului

Ediția din acest a Cupei EHF a fost câștigată de Fuchse Berlin, care a trecut de St.Raphael Var Handball cu 28-25 (14-13). Formația germană a mai cucerit trofeul în urmă cu trei ani. Mihai Popescu, apărătorul buturilor echipei franceze, a fost declarat cel mai bun portar al final fourului desfășurat la Magdeburg.

Finalele de duminică au fost urmărite de 6200 de spectatori, care și-au aplaudat mai întâi favoriții, SC Magdeburg, învingători în meciul pentru locul 3 cu 35-25 (16-15) în fața celor de la Frisch auf Goppingen. Musche, 10, Nielsen, 8 și Zelenovic, 8 au înscris cele mai multe goluri.

A urmat confruntarea dintre Fuchse Berlin și St. Raphael Var Handbal, dominată de teamul german, care a condus la un moment dat cu 19-14. Francezii s-au apropiat spre final la 25-26, dar cei de la Fuchse aveau să ma puncteze de trei ori. A fost și un duel pentru titlul de golgeter al Cupei EHF, câștigat la limită de Hans Lindberg, de la Fuchse, cu 92 de goluri (6 în finala mare), în dauna francezului Raphael Caucheteaux, 81 (opt în ultimul joc). Interesant că MVP-ul final fourului a fost desemnat Marko Bezjak, de la SC Magdeburg, poate ca o consolare pentru eforturile organizatorilor competiției.

În weekendul viitor vom urmări final fourul Ligii masculine a Campionilor, care va fi găzduit din nou de arena din Koln.