Finală Suedia – Elveția la Mondialele de hochei pe gheață!

Dacă prezența în finala Mondialelor a hocheiștilor naționalei Suediei era așteptată, calificarea Elveției, în dauna Canadei, a fost o mare surpriză. Chiar dacă formația helvetă mai ajunsese în ultimul act acum cinci ani, reprezentanței frunzei de arțar reprezintă o forță în acest sport.

Echipa celor trei coroane a făcut instrucție cu cea a SUA, administrându-i un usturător 6-0, pe reprize 1-0, 3-0, 2-0. Arvidsson a înscris două goluri, fiind secondat de Paajarvi, Hornqvist, Janmark și Kempe.

Elveția a învins Canada cu 3-2 (1-0, 1-1, 1-1) pe fondul unui joc bine gândit de antrenorul Peter Thoressen, elevii săi reușind nu numai performanța de a se impune în fața celei mai titrate echipe din lume, ci și de a încheia meciul cu o singură eliminare. Scherweg a deschis scorul cu un minut înaintea încheierii primei reprize, Horvat a restabilit egalitatea în minutul 27, Hofmann a readus formația sa în avantaj în minutul 30, iar coechipierul Haas a modificat tabela în minutul 44. Tehnicianul Bill Peters a decis să scoată portarul, înlocuindu-l cu un jucător de atac în ultimele două minute și jumătate, dar elevii săi aveau să puncteze doar o singură dată prin Parayko. Mai rămăseseră două minute, însă tabela de marcaj avea să rămână nemodificată.

SUA și Canada se vor duela duminică după amiază pentru medalia de bronz, iar de la ora 21,15 va începe finala mare dintre Suedia și Elveția, o reeditare a întâlnirii din 2013, când au câștigat nordicii.