Simona Halep se califică în finala turneului de la Roma după o victorie mare cu Maria Șarapova!

UPDATE / Jucătoarea noastră câștigă setul decisiv cu 6-4 și meciul contra Mariei Șarapova, după aproape 2 ore și 30 de minute! În finala turneului de la Roma, Halep o va întâlni duminică pe ucraineanca Elina Svitolina.

UPDATE / Simona Halep restabilește egalitatea la seturi, după 6-1 în actul secund în 39 de minute.

UPDATE / Rusoaica își adjudecă primul set cu 6-4, în 48 de minute.

UPDATE / A început meciul dintre Simona Halep și Maria Șarapova.

Simona Halep, numărul 1 WTA, și rusoaica Maria Șarapova, locul 40 WTA, se vor duela de la ora 18:00 în semifinalele turneului de la Roma.

După victoria cu franțuzoaica Garcia, din sferturile de finală, Simona Halep și-a asigurat menținerea în poziția de lider WTA și după acest turneu.

Sportiva noastră și rusoaica de 31 de ani vor juca pentru prima dată în acest an și se vor lupta pentru un loc în finala de la Foro Italico, acolo unde va ajunge și învingătoarea meciului Elina Svitolina – Anett Kontaveit.

Ultimul meci direct dintre cele două a avut loc în 2017, la turneul de la Beijing, când Simona s-a impus cu 6-2, 6-2. Aceasta a fost singura victorie a jucătoarei noastre, Maria Șarapova câștigând restul de 7 meciuri. Ultimul meci pe zgură a avut loc în 2014, în finala de la Roland Garros, câștigată cu greu de rusoaică, scor 6-4, 6-7(5), 6-4.