Rudi Garcia recunoaște superioritatea lui Atletico: „Scorul este prea sever, dar echipa mai bună a câștigat!”

Antrenorul lui Olympique Marseille, Rudi Garcia, a fost dezamăgit la capătul finalei Europa League, pierdută cu 0-3 în fața lui Atletico Madrid.

Tehnicianul francez de 54 de ani consideră totuși că scorul a fost prea drastic, dar a recunoscut că echipa lui Simeone a fost superioară.

„Am lăsat să ne scape şansa noastră în prima repriză, în care noi am avut primii cea mai bună ocazie de a marca. Am comis o eroare la startul unei acţiuni, care ne-a făcut să fim conduşi şi împotriva unei echipe ca Atletico nu trebuie să fii condus pentru că devine complicat.

În repriza a doua, ei şi-au ridicat nivelul şi a fost dificil pentru noi. Regret că nu am avut şansa de a reduce scorul şi de a redeschide meciul, la capul lui Mitroglou, care a trimis mingea în bară. Scorul este prea sever în raport cu fizionomia meciului, dar cea mai bună echipă a câştigat, cea cu experinţă mai mare.

Atletico este o mare echipă, cu o largă experienţă în astfel de meciuri. Joacă în Liga Campionilor, este pe locul 2 în La Liga. Nu ne este ruşine de această înfrângere, pur şi simplu nu am putut răsturna ierarhia”, a declarat Rudi Garcia la finalul meciului disputat la Lyon.