Simona Halep o spulberă pe Naomi Osaka, în turul 2 al turneului de la Roma!

UPDATE / Simona Halep își adjudecă la pas și setul al doilea și o elimină pe Naomi Osaka cu scorul final 6-1, 6-0, după numai 59 minute de joc! În turul 3, liderul WTA o va întâlni pe învingătoarea partidei Donna Vekic – Madison Keys.

UPDATE / Jucătoarea noastră a câștigat primul set cu 6-1, în 32 de minute.

UPDATE / A început meciul dintre Simona Halep și Naomi Osaka.

Simona Halep debutează miercuri la ediţia din 2018 a turneului de la Roma împotriva lui Naomi Osaka, numărul 21 WTA. Meciul din turul secund de la Foro Italico începe la ora 12:00 și se va disputa pe Pietrangeli, a treia arena a turneului.

Va fi cea de-a treia confruntare din 2018 dintre Simona Halep și Naomi Osaka, scorul fiind egal, 1-1. Halep s-a impus în meciul din optimi de la Australian Open, în timp ce Osaka a câștigat clar semifinala de la Indian Wells. Per total, românca o conduce pe japoneză cu 3-1 în raportul meciurilor directe.

Sportiva japoneză de 20 de ani a trecut în primul tur de Victoria Azarenka, scor 6-0, 6-3, şi va disputa a cincea partidă cu liderul mondial.

Simona Halep este obligată să câștige dacă vrea să își păstreze poziția de lider WTA. Avantajul fragil de 425 de puncte față de Caroline Wozniacki face ca românca să aibă nevoie de un parcurs lung la Roma, cel puțin până în semifinalele competiției.