VIDEO / Răzvan Lucescu și-a luat revanșa în fața lui AEK pentru pierderea titlului! PAOK Salonic a câștigat Cupa Greciei

Răzvan Lucescu a câștigat, sâmbătă seara, Cupa Greciei cu PAOK Salonic, după 2-0 cu AEK Atena. Meciul s-a jucat chiar pe terenul rivalilor, stadionul „Spiros Louis”, fiecare echipă primind câte 17.000 de bilete.

Primul gol al alb-negrilor a fost marcat de Vieirinha, în minutul 65, după o lovitură liberă executată magistral. Pelkas a închis tabela în prelungirile partidei, iar echipa lui Lucescu jr. a obținut a șasea Cupă a Greciei din palmares. Pentru Răzvan Lucescu, acesta este al doilea trofeu obținut ca antrenor în străinătate, după Cupa Stelelor Qatarului cu El Jaish, în sezonul 2012-2013.

Finalul meciului cu trei eliminaţi a adus din nou scene încinse, obișnuite pe stadioanele din Grecia. Imediat după golul de 2-0, Dimitrios Pelkas a alergat către peluza în care se aflau fanii echipei lui Răzvan Lucescu, dar trupele speciale au încercat să îl oprească. Câţiva ultraşi ai lui PAOK intraseră deja pe pistă pentru a sărbători câştigarea trofeului.

Răzvan Lucescu a apărut în timpul interviurilor de la finalul partidei cu AEK Atena purtând o mască pe care era înfățișat chipul lui Ivan Savvidis. Patronul lui PAOK a primit o interdicție de doi ani după incidentele de la meciul de campionat dintre cele două rivale.