Juventus a umilit-o pe AC Milan în finală și a câștigat pentru a patra oară consecutiv Cupa Italiei!

Juventus Torino și AC Milan s-au duelat miercuri seara, în finala Cupei Italiei, iar victoria a fost una categorică în favoarea „Bătrânei Doamne”.

Prima repriză s-a încheiat cu o remiză albă, dar în partea secundă a jocului, torinezii au marcat de patru ori și și-au adjudecat Cupa Italiei pentru a patra oară consecutiv. Benatia a marcat în minutul 56, Costa a dublat avantajul în minutul 61 și după alte trei minute, Benatia a reușit dubla în poarta rivalilor. Meciul a fost închis în minutul 76, când Kalinic a înscris în propria poartă și a dus scorul la 4-0 în favoarea celor de la Juventus.

Astfel, torinezii au cucerit pentru a 13-a oară Cupa Italiei și sunt aproape de a câștiga și campionatul în Serie A, fiind pe locul I, la o distanță de șase puncte de echipa de pe locul secund, Napoli.