Madrid Open | Simona Halep trece în două seturi de cehoaica Kristyna Pliskova și se califică în sferturile de finală!

UPDATE / Simona Halep câștigă și setul doi și o învinge pe Kristyna Pliskova, scor 6-1, 6-4, după o oră și 17 minute de joc.

UPDATE / Jucătoarea noastră a defilat în primul set cu cehoaica și s-a impus cu 6-1, în doar 29 de minute.

Simona Halep, numărul 1 WTA, o are ca adversară pe cehoaica Kristyna Pliskova, locul 94 WTA, în optimile de finală ale turneului de la Madrid.

Partida Simona Halep – Kristyna Pliskova este prima a zilei de pe arena centrală „Manolo Santana” și va începe la ora 13:00.

Kristyna Pliskova, 26 de ani, sora mai slab cotată a Karolinei Pliskova, s-a calificat pe tabloul principal după calificări în care a trecut de două românce, Irina Bara și Ana Bogdan. Până acum, Halep și Pliskova s-au întâlnit de două ori, iar jucătoarea noastră a câștigat de fiecare dată. Ultimul meci a fost în acest an, la Indian Wells, când Halep s-a impus cu 6-4, 6-4.

Câștigătoarea partidei de miercuri va juca în sferturile de finală la Mutua Madrid Open cu învingătoarea meciului Karolina Pliskova – Sloane Stephens, care va debuta la 14:30.

Etichetat cu: , , , , , , , ,