Echipele din Sibiu și Cluj-Napoca, primele calificate în semifinalele Ligii Naționale de baschet!

Victorioase în ambele partide din sferturi jucate în propriile arene, CSU Sibiu și U BT Cluj-Napoca au reușit să se impună și în prima dispută pe terenurile adversarelor, SCM Universitatea Craiova, respectiv Phoenix Galați. Succese care le-au asigurat prezența în semifinalele Ligii Naționale masculine.

Mai întâi au câștigat baschetbaliștii din orașul de lângă Cibin, antrenați de Dan Fleșeriu, 85-84 (47-49). La capătul unui meci decis în ultimele secunde în urma aruncărilor libere. Americanii oaspeților, Cooper, o dată și Pratt, de două ori, au înscris, după care cel al gazdelor, Reed, a transformat doar una dintre cele două aruncări. Cooper a încheiat cu 17 puncte, iar Pratt în double-double, 16 puncte-14 recuperări, de la gazde remarcându-se bulgarul Alexandrov, 24.

Campionii en-titre și-au atins obiectivul, victorie, la două coșuri, 71-67, la pauză consemnându-se un scor egal, 37-37. Sakic a reușit un double-double, 19 puncte-11 recuperări, iar coechipierii Barro și Rasic au marcat câte 15 puncte fiecare.

Miercuri seara vor avea loc meciurile cu numărul 3 la Pitești și în capitala Banatului, care vor opune formațiile BCM Universitatea FC Argeș-CSM CSU Oradea și SCM Timișoara-CSM Steaua Eximbank. În confruntările anterioare s-au împărțit frățește succesele. Merg mai departe echipele care mai obțin două victorii.