Rudi Garcia pune tunurile pe arbitri, deși Marseille ajunge în finala de la Lyon: „Abia aştept să fie introdus sistemul VAR!”

Olympique Marseille s-a calificat în finala Europa League după o pauză de 14 ani, deși a cedat cu 1-2, în prelungiri, pe terenul lui FC Salzburg, în returul semifinalei.

În ciuda acestui fapt, antrenorul lui OM, Rudi Garcia, a ţinut să tragă un semnal de alarmă cu privire la arbitraj. Antrenorul francez de 54 de ani spune că sistemul VAR trebuie introdus cât mai rapid, acuzând câteva momente cheie din timpul meciului retur cu formația austriacă, printre care şi lovitura de colţ din care jucătorii săi au marcat golul calificării.

„Abia aştept să fie introdus sistemul VAR. Astfel n-am mai fi vorbit despre al doilea gol pe care l-au marcat, unde au avut un jucător în ofsaid. Nu am mai fi discutat de penalty-ul pe care nu l-am primit, sau de lovitura de colţ din care am înscris, care ar fi trebuie în realitate să fie o lovitură de la poartă. VAR va pune capăt acestor lucruri.

Sunt mulţumit, dar calificarea în finală nu înseamnă că am ajuns la capătul drumului. Este evident că plecăm cu şansa a doua în meciul cu Atletico. Vom face tot ce ne stă în putinţă pentru a cuceri trofeul. Nu e suficient să ajungi în finală, trebuie să câştigăm!”, a spus Rudi Garcia, la finalul meciului de la Salzburg.

Salzburg a cedat cu 2-0 în tur, dar a reuşit să revină pe teren propriu şi să împingă dubla manşă în prelungiri. În minutul 116, centralul rus Sergei Karasev a acordat o lovitură de colţ, deşi mingea fusese trimisă în afara terenului de jucătorii francezi. În urma fazei respective, Rolando a marcat, iar Marseille şi-a asigurat prezenţa în ultimul act, care va avea loc la Lyon, pe 16 mai.