AUDIO – EXCLUSV / Radu Voina, despre victoria CSM-ului în fața Stelei la handbal masculin: „Când e o zi neagră, toate merg prost”. De ce este supărat pe cei de la secția feminină a CSM-ului

Radu Voina a vorbit în exclusivitate la Sport Total FM, despre victoria echipei CSM București în fața Stelei, în cadrul play-off-ului Ligii Naționale de handbal masculin, scor 25-21, dar și despre fetele lui Per Johansson care vor juca în Final Four-ul Ligii Campionilor.

„Am fost prezent în sală ca spectator și într-adevăr jocul Stelei nu a fost cel scontat. CSM-ul a jucat mai bine, mai hotărâtă. S-au bătut mai mult, și-au dorit mai mult victoria, iar accidentarea din prima repriză a conducătorului de joc al Stelei cred că i-a marcat mai mult. Faptul că a fost scos pe targă cred că i-a afectat și coroborat cu un joc mai slab și mai bun al CSM-ului, istoria a fost scrisă relativ repede. Steaua a condus o singură dată cu 1-0 și de acolo totul a decurs în favoarea CSM-ului.

Când e o zi neagră, toate merg prost și nu se nimerește nimic. CSM-ul a avut o formă mai bună și o dorință mai mare de a câștiga”, a declarat Radu Voina, în cadrul emisiunii „Execuții în direct”.

Fostul handbalist a criticat sistemul din handbalul românesc și a dat exemplul campionatelor puternice care se bazează pe continuitate: „Un campionat este puternic în momentul în care există o stabilitate. Franța și Germania, de exemplu, au același campionat care nu s-a schimbat de foarte mult timp. Noi, în fiecare an, încercăm să tot schimbăm, fiecare să își pună amprenta pentru o noutate. Eu nu prea sunt de acord cu schimbările prea frecvente, iar lucrul cel mai strigător la cer este un campionat pentru băieți și un campionat pentru fete care aparțin aceleiași federații și sunt organizate diferit”.

În ceea ce le privește pe fetele de la CSM București, Radu Voina a urmărit meciul câștigat la Cluj, cu scorul de 37-23 și s-a declarat dezamăgit de faptul că jucătoarele tinere nu primesc șansa de a juca nici în condițiile în care titlul de campioană este asigurat și „tigroaicele” întâlnesc echipe din subsolul clasamentului: Pauza asta s-ar putea să le ajute sau să le încurce, pentru că dacă le mai rămân câteva etape s-ar putea să le deformeze imaginea despre unde sunt. Am văzut că și presa spune că au câștigat la Cluj cu 14 goluri și că a fost un meci util pentru Final Four. S-ar putea să fie un meci care să le păcălească. Ăsta era un meci pentru Bazaliu să joace 60 minute, nu să joace trei minute. Nu era un meci pentru Cristina Neagu, pentru că s-a și menajat. Accidentarea poate să apară oricând. Bazaliu a uitat cum e în meciurile oficiale. Aici mai apare și măiestria antrenorului de a le ține în formă”.