Naționala feminină a câștigat grupa și s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de tenis de masă!

România a obținut o performanță remarcabilă la Campionatul Mondial de tenis de masă pe echipe din Suedia, unde a obținut calificarea în sferturile de finală.

„Tricolorele” au câştigat Grupa C, după ce au învins în ultimul meci Coreea de Nord, care avea maximum de puncte până la acest joc, scor 3-1.

Echipa noastră a câştigat în grupă patru meciuri şi a pierdut unul singur, cu Olanda, şi acela după un scandal imens: arbitrul ne-a alcătuit formaţia conform unei noi reguli, stabilite cu o zi înaintea partidei, de care românii nu au ştiut. Astfel, România a fost nevoită să joace fără Samara şi Szocs, în componenţa Irina Ciobanu, Adina Diaconu și Daniela Dodean. România a făcut memoriu şi a solicitat rejucarea partidei, însă cererea noastră a fost respinsă de Federaţia Internaţională.

România evită astfel în sferturile de finală marile favorite ale CM, China, Japonia și Coreea de Sud, şi va înfrunta Hong Kong, joi, de la ora 16:00.