Mihaela Buzărnescu și Gabriela Ruse s-au calificat în turul al doilea al turneului de la Praga

Mihaela Buzărnescu, numărul 37 WTA, s-a calificat în turul al doilea la Praga, după o victorie în două seturi în faţa braziliencei Beatriz Haddad Maia.

A şaptea favorită a competiţiei, românca a câştigat categoric primul set, cu 6-1. Condusă cu 1-3 în setul secund, Buzărnescu a câştigat trei game-uri la rând, iar adversara sa a cerut intervenţia medicului. În final, Buzărnescu s-a impus cu 7-5 .

Pentru un loc în sferturile competiţiei, sportiva româncă de 30 de ani se va lupta cu Antonia Lottner, din Germania.

Şi Elena Gabriela Ruse merge în turul secund de la Praga, după o revenire spectaculoasă contra americancei Bernarda Pera, în faţa căreia a salvat o minge de meci şi s-a impus cu 2-6, 6-1, 7-5.

Românca aflată pe locul 220 WTA va juca în turul secund contra chinezoaicei Shuai Zhang, 31 WTA. Ruse, venită din calificări, este la prima prezenţă pe un tablou principal WTA din 2018.