Dan Petrescu, deziluzionat după ce a scăpat printre degete victoria cu FCSB: „Nu aveam voie să luăm acel gol!”

Echipa lui Dan Petrescu a pierdut dramatic şansa de a trece pe primul loc în Liga I, cu trei etape rămase de disputat. Bogdan Planic a egalat în prelungiri şi FCSB rămâne favorită la câştigarea titlului, după 1-1 cu CFR Cluj, pe „Arena Națională”.

„La cald, e foarte greu să vorbim. Am fost egalaţi din nou în prelungiri, ca la Cluj. Ştiam că sunt favoriţi la câştigarea campionatului, am încercat să scoatem tot din fiecare fază. Am avut două trei situaţii în care puteam să închidem meciul.

Dacă luăm un asemenea gol, nu putem avea pretenţii. Cred că am luat gol la singurul lor şut pe poartă din repriza a doua. De patru ori am condus FCSB, de patru ori s-a terminat 1-1. Am jucat cu echipa care nu pierde acasă.

Nu aveam voie să luăm acel gol. Mă gândeam să ne aglomerăm şi să închidem jocul. Sunt foarte trişti în vestiar. Au fost multe lucruri care m-au deranjat la arbitraj, dar faze clare nu au fost. Am fost ciupiţi de la început”, a spus Dan Petrescu, la final meciului.

Meciul următor îl avem mai greu decât al lor. Ei au cu o echipă care se va plimba (n.r. Iaşi). Sperăm să câştigăm cu Craiova, să rămânem în luptă şi sperăm să nu câştige la Craiova. Acum intră golaverajul în discuţie. FCSB e favorită, va câştiga campionatul dacă va câştiga cele trei meciuri. Noi avem 30 la sută șanse”, a declarat Dan Petrescu, la finalul meciului de duminică seara.

Cu trei etape rămase de disputat, FCSB rămâne pe primul loc, cu 43 de puncte, iar CFR ocupă pe poziţia secundă, 41 de puncte. Craiova, cea care va arbitra lupta la titlu, completează podiumul, cu 35 de puncte.

sursa: DigiSport

Etichetat cu: , , , , , , , , , ,