VIDEO / Alexandru Maxim, gol în victoria care o poate salva pe Mainz de la retrogradare!

Mainz a învins, duminică, pe teren propriu, cu 3-0 pe Leipzig, într-un meci din etapa a 32-a a campionatului Germaniei, în care Alexandru Maxim a înscris golul secund. Celelalte goluri au fost înscrise de De Blasis ’29 – penalty şi Baku ’90.

Mijlocaşul român a fost introdus pe teren în minutul 83 în locul lui Nigel de Jong şi a avea să înscrie după doar minute în poarta celor de la Leipzig. Maxim a reluat în poartă, din zona punctului cu var, o minge venită din flancul stâng de la niponul Yoshinori Muto, în minutul 85.

Pentru internaţionalul român de 27 de ani este al doilea gol în acest sezon, fiind coautor la alte două reușite pentru Mainz.

Cu două etape înainte de finalul sezonului, Mainz ocupă locul 14 în clasament, cu 33 de puncte, cu trei peste echipa de pe locul 16, Wolfsburg, poziţie care duce la barajul pentru salvarea de la retrogradare. Pe locul 17 se află Hamburger SV, cu 28 de puncte, iar „lanterna roșie” este ocupată de FC Koln, cu 22 de puncte.

Mainz va juca în ultimele două etape contra lui Dortmund, în deplasare, și cu Werder Bremen, pe teren propriu.