Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Azerbaidjanului!

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat, duminică, pe circuitul de la Baku, Marele Premiu de Formula 1 al Azerbaidjanului, a patra etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Pe poziţia a doua a terminat finlandezul Kimi Raikkonen, al treilea s-a clasat mexicanul Sergio Perez, pe locul patru germanul Sebastian Vettel, iar pe cinci spaniolul Carlos Sainz,

Pilotul de 33 de ani de la Mercedes s-a impus la Baku după ce a profitat de abandonul coechipierului Valtteri Bottas. Hamilton a supraviețuit unei întreceri cu foarte multe incidente și cu două intervenții ale safety car-ului.

Cursa a fost marcată de mai multe abandonuri. Esteban Ocon (Force India) şi Serghei Sirotkin (Williams) au abandonat în primul tur, Nico Hulkenberg (Renault) în turul 11, ambii piloţi Red Bull, Max Verstappen şi Daniel Ricciardo au părăsit cursa în turul 40, Romain Grosjean (Haas-Ferrari) în turul 44 şi Valteri Bottas (Mercedes) în turul 49.

În clasamentul general, Hamilton a devenit lider și are 4 puncte avans față de Vettel. Îi urmează Kimi Raikkonen, Valtteri Bottas și Daniel Ricciardo.

Următoarea etapă din Formula 1 va fi in Spania, la Barcelona, pe 13 mai.