Karolina Pliskova a câștigat turneul de la Stuttgart și s-a ales cu un bolid Porsche 718 Boxster GTS!

Karolina Pliskova, locul 6 WTA şi favorită 5, a câştigat, duminică, turneul de categorie Premier de la Stuttgart, după ce a trecut în finală de americanca Coco Vandeweghe, numărul 16 mondial. Cehoaica s-a impus într-o oră şi 56 de minute, scor 7-6 (2), 6-4.

Coco Vandeweghe trecuse în sferturile turneului din Germania de liderul mondial, Simona Halep, scor 6-4, 6-1.

Karolina Pliskova a obținut primul titlu din 2018, în timp ce Coco Vandeweghe a obținut cea mai bună performanță din carieră pe zgură și va urca 3 poziții în clasamentul WTA, până pe 13.

Câştigătoarea turneului a obţinut 113.060 de euro şi 470 de puncte, iar invinsa din finală 60.375 de euro şi 305 puncte. În plus, Pliskova a intrat și în posesia unui bolid Porsche 718 Boxster GTS, acordat de sponsor câștigătoarei de la Stuttgart.