Juventus s-a impus dramatic în Derby d’Italia și se apropie de al șaptelea titlu consecutiv în Serie A!

Juventus Torino se află la numai trei meciuri distanţă de al șaptelea titlu consecutiv în Serie A, după ce a câștigat in extremis pe terenul lui Internazionale Milano, în Derby d’Italia, scor 3-2.

Cu 1-0 din minutul 13 după golul lui Douglas Costa şi cu un om în plus după eliminarea lui Vecino (’15), torinezii păreau să aibă o misiune uşoară pe terenul nerazzurrilor. Nu a fost nici pe departe aşa, în repriza secundă gazdele revenind şi având chiar 2-1 pe tabela de marcaj, prin reușita lui Icardi și autogolul lui Brazagli. În minutele 87 şi 89, Juve a întors incredibil, șutul deviat al lui Cuadrado și „capul” lui Higuain aducând trei puncte uriașe echipei lui Massimiliano Allegri.

„Arbitrul a fost la înălţime, iar noi ne-am făcut datoria. E o victorie mare, e o victorie extraordinară. Dar, pentru a câştiga Scudetto, trebuie să învingem şi în următoarele partide.

A fost un meci de mare calitate, am început extraordinar şi am fost foarte agresivi. Apoi, am adormit puţin şi i-am permis Interului să revină în joc. Dar am avut o forţă psihică incredibilă, trebuie să îi felicităm pe băieţi pentru că au crezut în victorie până în ultima clipă”, a explicat Allegri, la finalul confruntării de pe „Giuseppe Meazza”.

Aceasta a fost victoria cu numărul 81 pentru Juventus, în marele derby. Nerazzurrii se pot lăuda cu 46 de succese, în timp ce alte 53 de partide s-au încheiat la egalitate.

Juve are în acest moment 4 puncte avans faţă de Napoli, care are un meci mai puţin disputat. În această seară, de la ora 19:00, trupa lui Sarri va juca pe terenul Fiorentinei.

Etichetat cu: , , , , , , , , ,