Zalgiris Kaunas ajunge pentru prima oară la final four-ul Euroligii masculine!

Echipa lituaniană Zalgiris Kaunas a devenit performera Euroligii masculine de baschet după ce a eliminat puternica formație greacă Olympiacos Pireu cu scorul general de 3-1 în play off. Rezultat care o califică pentru prima oară în final fourul de luna viitoare de la Belgrad. Unde a ajuns și Fenerbahce Istanbul, campioana en-titre, care a trecut cu același scor de merituosul team iberic Baskonia Vitoria Gasteiz.

Sub conducerea lui Sarunas Jasikevicius, singurul antrenor care a câștigat Euroliga cu trei echipe diferite, FC Barcelona, Maccabi Tel Aviv și Panathinaikos Atena, Zalgiris Kaunas s-a impus și în al treilea meci cu Olympiacos Pireu, de data asta la zece puncte diferență, 101-91 (51-37). După ce a condus în sfertul al treilea la 22 de puncte, formația gazdă a redus motoarele, permițând puternicilor adversari să se apropie la șapte lungimi cu 40 de secunde înaintea finalului. Au urmat două decizii greșite ale trio-ului de arbitri, care i-au enervat pe oaspeți, permițând gazdelor să gestioneze cum trebuie ultimele secunde. Nu credem că aceste decizii au influențat rezultatul, dar au reușit să inflameze atmosfera de pe teren și din tribune. Merită evidențiate evoluțiile cvartetului Pangos, autor a 24 de puncte-Davies, 13-Jankunas, 12-Toupane, 10, dar și ale lituanianului Strenielks, 22, de la învinși.

Întrecuți în a treia partidă cu 60-80, elevii antrenorului Zeliko Obradovic, au avut prestații remarcabile peste două zile, obținând victoria cu 92-83, după ce la pauză aveau o diferență de 16 puncte, 48-32. Coșgeterii întâlnirii au fost Melli și Guduric, cu câte 26 de puncte, de la formația bască remarcându-se Poirier și Voigtmann, ambii cu 17 reușite.

Învingătoarele se vor duela în prima semifinală a final fourului. Următoarele vor fi cunoscute vineri seara, dacă ȚSKA Moscova și Real Madrid vor obține victoria în confruntările cu Himki Regiunea Moscova, respectiv Panathinaikos Atena. În caz contrar va urma un al cincilea duel decisiv.