Irina Begu se califică în semifinale la Istanbul după o revenire spectaculoasă cu Donna Vekić!

Irina Begu, numărul 37 WTA, s-a calificat în semifinalele turneului de la Istanbul după ce a învins-o pe croata Donna Vekić, scor 3-6, 7-6, 6-1, în două ore și 16 minute.

Begu a fost condusă cu 6-3 şi 6-5, moment în care Vekić a servit pentru meci. Croata de 21 de ani, clasată pe locul 54 WTA, a avut o minge de meci la 40-30, dar Begu a reuşit să egaleze situaţia, după care a făcut break şi a egalat situaţia la 6.

Sportiva noastră s-a impus lejer în tiebreak-ul setului doi, scor 7-1, şi a luat setul decisiv cu 6-1, profitând de căderea adversarei sale.

În semifinalele turneului de la Istanbul, Irina Begu o va întâlni pe franțuzoaica Pauline Parmentier, numărul 122 WTA. Aceasta a beneficiat, în sferturi, de abandonul lui Caroline Wozniacki la 1-1 la seturi.