Atletico Madrid, în zece oameni, a remizat cu Arsenal! Simeone își laudă jucătorii: „Aceşti copii sunt nişte fiare”

Atletico Madrid și Arsenal s-au duelat joi, în cadrul manșei tur a semifinalelor Europa League. Spaniolii au jucat timp de 80 de minute în zece oameni și au reușit să scoată o remiză pe terenul englezilor, scor 1-1.

Antrenorul madrilenilor a sfârșit și el în tribună din cauza protestelor, dar după meci, a ținut să își laude jucătorii care au reușit să nu piardă partida, deși erau în inferioritate numerică.

„Arbitrul a decis să-l elimine pe Vrsaljko şi, după aceea, am crezut că un jucător de la Arsenal ar fi meritat un cartonaş galben. Am protestat, iar arbitrul m-a trimis în tribună. Eu îi respect pe arbitri, toată lumea face greşeli şi fotbalul este foarte rapid. Însă, pot spune că jucătorii mei sunt nişte eroi.

Aceşti copii sunt nişte fiare. Ei au rezistat timp de 90 de minute, după tot acest sezon şi în ciuda faptului că jucat cu un fotbalist mai puţin. Această defensivă fantastică va rămâne în istoria europeană a clubului Atletico”, a declarat Simeone după meci.