Primele trei clasate din grupa 1-6, învinse în penultima etapă a play-off-ului Ligii Naționale de baschet masculin!

Niciuna dintre ocupantele podiumului n-a reușit să câștige în penultima rundă a play-offului grupei 1-6 a Ligii Naționale masculine de baschet. Cea mai severă înfrângere a suferit-o lidera la Timișoara, urmată de reprezentanta Capitalei în Trivale și de campioana en-titre pe terenul orădenilor.

CSU Sibiu a pierdut la 14 puncte diferență, 70-84 (31-46) meciul cu SCM Timișoara, deși a avut un ultim sfert mai bun. U BT Cluj-Napoca a fost depășită la două coșuri, 78-82 (39-43) în fieful ambițioasei formații CSM CSU Oradea și rămâne la un punct de teamul din orașul de lângă Cibin. Deși părea că va avea un joc mai ușor, CSM Steaua Eximbank a fost învinsă de BCM Universitatea FC Argeș Pitești, a șasea clasată, scor 69-77 (38-35), gazdele tranșând victoria în ultimele zece minute, 25-15.

Marți se va desfășura ultima etapă, de la aceeași oră, 17:00, care programează dispute între echipele de pe locurile 1-4, CSU Sibiu-U BT Cluj-Napoca și CSM Steaua Eximbank-CSM CSU Oradea. Dar și duelul pentru prima poziție în grupa 7-12 între SCM Universitatea Craiova și Phoenix Galați, partida din tur fiind câștigată de moldoveni cu 90-86.