Primele trei clasate învingătoare în antepenultima rundă a grupei 1-6!

Meciurile contând pentru antepenultima etapă a grupei 1-6 a Ligii Naționale de baschet masculin au fost favorabile ocupantelor podiumului, care au valorificat avantajul propriilor arene. Cea mai dificilă victorie a obținut-o lidera CSU Sibiu, 93-92 (35-46) în confruntarea cu a patra clasată, CSM CSU Oradea.

Formația bihoreană a condus cu 27-12 la încheierea primului sfert, diferența reducându-se substanțial abia în ultima parte a jocului. Laser, principalul marcator, 32, ca și în partida din runda precedentă cu reprezentanta Capitalei, a adus punctele victoriei în urma transformării a două aruncări libere cu 12 secunde înaintea finalului. Campioana en-titre U BT Cluj-Napoca a întrecut pe BCM Universitatea FC Argeș Pitești la nouă puncte diferență, 90-81, deși la pauză conducea mai clar, 56-44. A câștigat și CSM Steaua Eximbank, 84-81 (45-31) cu SCM Timișoara, păstrându-și locul al treilea, la două lungimi de sibieni și la unul singur de clujeni.

Marți și miercuri se va desfășura o nouă serie de trei jocuri, în care echipele de pe primele două poziții vor avea misiuni dificile la Timișoara, respectiv Oradea.

ACS Sepsi Sfântu Gheorghe, dublă victorie în finala feminină

Beneficiind de statutul de gazdă a primelor două întâlniri din finala cu CSM Satu Mare, ACS Sepsi Sfântu Gheorghe a obținut succese lejere. Mai întâi, la 15 coșuri, 76-46 (39-28), apoi la doar 20, 71-51 (40-24). Următoarele dispute sunt programate pe 26 și, dacă va fi cazul (o victorie a formației sătmărene), pe 27 aprilie. Dacă se vor impune, jucătoarele din Covasna vor primi cupa și tricourile de campioane. În caz contrar, va fi un al cincilea meci, pe 30, la Sfântu Gheorghe.