Ionuț Popa este atent la detalii: „Sunt echipe ce s-au trezit dintr-o dată şi câştigă”. Pe cine suspectează tehnicianul

Remiza obţinută de UTA cu Pandurii, scor 1-1, sâmbătă, în cadrul etapei a 30-a a Ligii 2, este considerată de Ionuţ Popa un rezultatul echitabil. Însă, directorul tehnic nu e mulţumit de faptul că echipa sa a plecat doar un punct de la Motru. Darius Buia a deschis scorul în minutul 18, iar Robert Băjan a egalat în 67 dintr-o lovitură de pedeapsă scoasă de Maxin în faţa lui Burlă.

Experimentatul antrenor a acuzat şi arbitrajul. ”Partida a fost echilibrată. Într-adevăr, Pandurii a dominat în repriza a doua, fiindcă nu mai avea ce pierde în situaţia grea în care se află. Prima parte a fost a noastră, a doua, a lor. Per ansamblu, scorul e echitabil. Totuşi, sunt nemulţumit că nu am câştigat, fiindcă am avut o bară, iar, după părerea mea, au fost şi două-trei decizii de arbitraj ce ne-au dezavantajat. A fost acordat uşor 11 metri pentru gazde. Jucătorul lor nici nu a atins mingea şi a căzut. Apoi, am înţeles de la directorul executiv al clubului (n.r. – Codru Grădinariu) că un penalty pentru noi a fost mutat în afara careului. Am mai avut şi un jucător eliminat, deşi mie mi s-a părut că Tănase a jucat mingea”, a declarat Popa.

Mai puţin savuros, cum o făcea de obicei prin afirmaţii, antrenorul arădean s-a arătat totuşi surprins de rezultatele echipei Dacia Unirea Brăila, una dintre contracandidatele în lupta pentru evitarea retrogradării. „Emoţii am în privinţa retrogradării, pentru că sunt echipe ce s-au trezit dintr-o dată şi câştigă. Până acum au dormit, iar acum fac puncte. Am văzut şi vineri un joc, cu oaspeţii având 2-0 şi apoi pierzând cu 5-2 (n.r. Dacia Unirea Brăila – Academica Clinceni 5-2, după ce oaspeţii aveau 2-0 în minutul 8). Am văzut-o şi pe Târgovişte cum a jucat la Brăila şi m-a surprins elanul gazdelor. Emoţii vor fi până la sfârşit”, a spus Popa.

Marţi, de la ora 17:00, la Şiria, UTA dispută derby-ul Vestului, cu ASU Poli Timişoara. Din acest motiv, Popa a decis să-l protejeze pe autorul golului, Darius Buia, pe care l-a schimbat încă din minutul 58. ”Văzuse cartonaş galben în prima repriză şi mi-era frică ca, din postura de mijlocaş pe zona centrală, să nu facă un fault şi să fie eliminat. Riscam să nu-l am cu Poli, un joc, după cum se ştie, foarte important pentru noi. La pauză l-am atenţionat şi pe Tănase asupra acestui fapt, dar, din păcate, el nu a scăpat de eliminare”, a explicat Popa.

După 30 de etapei scurse din acest sezon al Ligii 2, UTA se află abia pe locul 12, cu 35 de puncte, la şase puncte peste Pandurii, ultima echipă aflată pe loc retrogradabil.

Sursa: Liga2.ro