Confirmări ale favoritelor în turul sferturilor Ligii masculine a Campionilor!

Trei dintre cele patru meciuri ale primei manșe a sferturilor Ligii masculine a Campionilor la handbal masculin s-au încheiat cu victorii ale echipelor favorite, două fiind obținute în deplasare. Una s-a încheiat cu un rezultat nedecis.

Vardar Skopje, deținătoarea trofeului, s-a impus la limită, 29-28 (14-12) în fieful formației germane THW Kiel. Macedonenii au înscris golul victoriei în ultima secundă. Paris Saint Germain, care conducea la pauză cu 22-10, a câștigat până la urmă cu 34-28 partida susținută în deplasare la formația poloneză Vive Kielce, antrenată de celebrul Talant Dușebaev.

HBC Nantes a salvat onoarea gazdelor, întrecând cu 33-27 (18-12) teamul danez Skjern Handbold. Flensburg Handewitt și Montpellier HB au terminat la egalitate, 28-28 (17-15).

Partidele retur se vor desfășura la finele acestei săptămâni. Nu este exclus să se califice în final fourul de la Belgrad nu mai puțin de trei echipe din Franța.