Zalgiris triumfă pe terenul celor de la Olympiakos la debutul play-off-ului Euroligii masculine!

Surpriza primei etape din play-off-ul Euroligii masculine de baschet s-a înregistrat la Atena, unde Zalgiris Kaunas a câștigat în fața gazdelor de la Olympiakos. TSKA s-a impus greu în confruntarea cu conaționala Himki Regiunea Moscova, Real Madrid a pierdut la scor pe terenul celor de la Panathinaikos Atena, iar Fenerbahce Istanbul n-a avut emoții în partida din propria arenă cu Baskonia Vitoria Gasteiz.

După victoria chinuită a câștigătoarei detașate a sezonului regulat, ȚSKA, 98-95 (46-54) cu Himki, de care a fost condusă până la începutul ultimului sfert și succesul categoric al formației Panathinaikos, 95-67 (46-40) cu „galacticii” Realului, a urmat triumful așteptat al echipei Fenerbahce Istanbul, 82-73 (43-26) cu teamul basc al Baskoniei.

Seara avea să se încheie cu puțin sperata victorie a echipei Zalgiris Kaunas, antrenată de lituanianul Sarunas Jasikevicius, 87-78 (38-32), după prelungiri, pe terenul finalistei precedentei ediții, Olympiakos Pireu. Oaspeții au restabilit egalitatea, 65-65, când mai erau patru minute de joc efectiv, după care gazdele au preluat conducerea cu 69-66, pentru ca, la încheierea timpului regulamentar, tabela de marcaj să indice 72-72. Formația lituaniană a evoluat mult mai lucid în prelungiri, desprinzându-se la 81-76 și apo la 87-78.

Partidele cu numărul 2 se vor disputa în aceleași arene. Se joacă după sistemul cel mai bun din cinci meciuri.